Światowy Dzień Sybiraka

Na ten szczególny dzień społeczność jugowskiego gimnazjum czekała z wielką niecierpliwością i szeregiem jakże wielu ważnych przygotowań. 16.09.2016 r. w murach naszej szkoły powitaliśmy wielu zacnych gości, w tym potomków Kresowiaków z Huciska Brodzkiego, Huciska Litowskiego oraz Huty Pieniackiej: rodzinę śp. ks. biskupa Jana Olszańskiego, rodzinę Bąkowskich oraz rodzinę Michalewskich.

Pierwszy punkt obchodów Światowego Dnia Sybiraka to żywa lekcja historii zorganizowana w gimnazjum. Jakież emocje towarzyszyły wystąpieniom Kresowiaków, którzy byli naocznymi świadkami i uczestnikami zbrodni dokonanej w 1944 r. przez banderowców w Hucisku Brodzkim i Hucisku Litowskim. Pan Józef Bąkowski ocalały z rzezi w Hucisku Brodzkim w tych oto słowach wspominał tragiczne wydarzenia napaści banderowców na wieś i pomocy, jakiej udzielili niemieccy żołnierze: Moja matka i siostra dotarły do mnie i tam siedzieliśmy w tym lasku. Oni jak dopadli, to połowę wioski wycięli. Mojej mamy siostrzenica była w ósmym miesiącu ciąży, a mieszkali od nas jakieś dwieście metrów. … Ludzie z kościoła wyszli i wiedzieli już, że na nas napadli. Ksiądz poprosił Niemców, żeby puścili czołgi i czołgi przyjechały. Myśmy siedzieli w tym lasku. … Wyszliśmy i stanęliśmy. … Jak zaczęły czołgi bić, za jakąś godzinę wjechaliśmy do wioski. Wszyscy lecieli do wioski, kto jeszcze żył. … Przychodzimy na podwórko, a ona biedna (siostrzenica w ciąży) leży na podwórku. Kosa koło niej taka, co się kosi trawę i brzuch rozpruty, i dziecko na widłach. Młodzież z gimnazjum miała zaszczyt wysłuchać także opowieści pana Bolesława Sowińskiego, który ocalał z rzezi w Hucisku Litowskim. Tego dnia byli z nami również: pan Marek Bąkowski z synem, pani Stanisława Pazdyka i pani Teresa Michalewska – siostry Tadzia, który mając 1,5 roku zginął w Hucisku Brodzkim oraz pani Anna Kucharska – wnuczka ich brata Jana, który przeżył ludobójstwo w Hucisku.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz zaproszonych gości do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie, gdzie mszę św. w intencji Sybiraków i Kresowiaków koncelebrowali – ks. dziekan Jerzy Kos oraz ks. Krzysztof Kaczmarek. Na czele, za samochodem bojowym OSP Jugów, maszerowały poczty sztandarowe: Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda, Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Nowa Ruda, Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Jugowie, Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie oraz Zespołu Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach.

Na obchody Światowego Dnia Sybiraka przybyli: przedstawiciele Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda na czele z panią prezes Ireną Dąbek, Tadeusz Szewczyk – prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Joanna Walaszczyk – dyrektor Biura Poselskiego w Nowej Rudzie posła na Sejm RP Michała Dworczyka, Renata Wolan-Niemczyk – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kłodzkiego, Ryszard Czerewaty – doradcy Wójta Gminy Nowa Ruda, Iwona Sudoł – sekretarz Gminy Nowa Ruda, Bogdan Tarapacki – przewodniczący Rady Gminy Nowa Ruda, Bogusława Tarassow, Marcin Antosik, Teresa Bazała – radni Gminy Nowa Ruda, Tomasz Kiliński – burmistrz Miasta Nowa Ruda, Andrzej Behan – przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, Bernadetta Szczypka – radna powiatu dzierżoniowskiego, Zygmunt Łaguna – prezes Zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego, Rafał Gargol – komendant OSP Gminy Nowa Ruda, Bartosz Słoninka – prezes OSP Gminy Nowa Ruda, przedstawiciele Nadleśnictwa Jugów w osobach Andrzeja Palmowskiego oraz Andrzeja Białka, Urszula Siwka – przewodnicząca Rady Rodziców przy gimnazjum w Jugowie, Elżbieta Cygan, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Jugowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Jugowie na czele z przewodniczącą Anną Scięgaj, Marzena Oleksy-Sarysz – prezes Stowarzyszenia „Przyjaciół Jugowa”, Artur Chorzępa – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Jugowie, Danuta Markuszewska – dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Nowej Rudzie, Arkadiusz Balcerzak – redaktor „Noworudzianina” oraz parafianie z Jugowa i okolic.

Po uroczystej mszy św. w intencji Sybiraków i Kresowiaków odbyło się spotkanie zaproszonych gości w Sali Wiejskiej „Jugowianka”. Po części artystycznej zaprezentowanej przez gimnazjalistów z Jugowa goście mogli zapoznać się z działalnością młodzieży z Pieszyc, Nowej Rudy i Jugowa w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Uczniowie wraz z opiekunami przedstawili dotychczasowy dorobek (2015 – 2016) swoich prac wykonywanych podczas wakacji na Kresach Wschodnich w ramach akcji zainicjowanej przez Grażynę Orłowską-Sondej (dziennikarkę TVP Wrocław) oraz Beatę Pawłowicz (zastępcę dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji w Dolnośląskim Kuratorium).

Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów w Jugowie składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które swoją pracą i pomocą przyczyniły się do zorganizowania obchodów Światowego Dnia Sybiraka.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)