Prasa dla asa

Czy we współczesnym świecie kicz zagraża kulturze wysokiej?

Tandeta powstawała już kilkadziesiąt lat temu, tworząc byle jakie style, programy, wytwory sztuki czy teksty, które finalnie utraciły swoje pięć minut sławy. Ale co dokładnie oznacza wyraz „kicz”? W słowniku języka polskiego możemy znaleźć informację, iż jest to utwór o stereotypowym i efemerycznym charakterze, apelujący do smaku przeciętnych odbiorców.

Czytaj dalej...

Kicz w otaczającym nas świecie

W XXI wieku coraz częściej spotykamy się z tandetnymi produktami, które oferowane są nam przez różnych producentów. Zwykle rynek zalewają wykonane ze słabej jakości materiałów rzeczy „naśladujące” o wiele droższe i oryginalne odpowiedniki, z markowymi (np. butami) niemające zbyt wiele wspólnego. Mimo tego, są używane przez ludzi w codziennym życiu. Traktujemy je jako kiczowate, choć to tylko mała cząstka tego, co kryje pojęcie. Zaliczamy do niego między innymi naciągane scenariusze telenoweli, łączenia wielu stylów w świecie mody (np. paski i kratka) czy zwyczaje ludzkie, tj. malowanie pokoju dziewczynki na różowo.

Czytaj dalej...

Współczesny kicz

Kicz. Słowo tak często używane we współczesnym świecie przez różne grupy społeczne. Jednak czy wszyscy ludzie znają jego znaczenie? Pierwsze, co z nim nam się kojarzy – tandeta. Jest w tym trochę racji. Kicz to utwór, którego główną cechą stała się łatwość w odczytaniu przekazu, jaki niesie. W związku z tym trafia do przeciętnych odbiorców. Jest zazwyczaj efektem seryjnego produkowania przedmiotów.

Czytaj dalej...

W świecie kiczu

W dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej spotykamy się z wszechobecnym kiczem. Mimo że są to wytwory stereotypowe, proste w odbiorze i nie wymagają refleksji, żeby je zrozumieć, przeciętnemu człowiekowi to odpowiada.

Czytaj dalej...