Pożegnanie z Ukrainą

Pobyt wolontariuszy z Jugowa w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” był krótki, ale bardzo treściwy. Udało się wykonać prace renowacyjno-porządkowe na cmentarzach w Brodach, w Hucisku Brodzkim oraz w Berdyczowie.

Na ostatniej polskiej nekropolii odwiedziła nas ekipa TVP Polonii. Redaktor Grażyna Orłowska-Sondej i Beata Pawłowicz podziękowały młodzieży za trud, zaangażowanie i niesamowitą pracę, która pokazała cmentarz w Berdyczowie takim, jak nigdy dotąd. Goście ze łzami w oczach podkreślili, że wolontariusze z Jugowa wykonali gigantyczną pracę, odkrywając polską nekropolię na nowo.

W ostatnim dniu pobytu na Ukrainie udaliśmy się na wycieczkę do Pałacu Hańskich w Wierzchowni. Należy przypomnieć, że w 1847 do owdowiałej Eweliny Hańskiej przyjechał jej kochanek, a od roku 1850 mąż, Honoriusz Balzac, który pracował tu nad wieloma swoimi utworami. Historię miłości Polki i słynnego pisarza opowiedział nam Witalij Petrenko, dwudziestopięcioletni Ukrainiec, autor filmu o Pałacu Hańskich w Wierzchowni, który na spotkanie z nami przyjechał aż z Kijowa.

Następnym punktem wojaży był piknik nad jeziorem przygotowany przez Włodzimierza Petrenko – sołtysa Wierzchowni oraz jego żonę Tanię. Dzięki ukraińskiej rodzinie mogliśmy zobaczyć piękno tego kraju i doświadczyć niesamowitej gościnności.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)